صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۲۳۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۸ - ۲۴ دی ۱۳۹۶ - 14 January 2018

فکر می کنم اگر اروپاییها و به خصوص کشورهای اروپایی که برجام را امضا کرده اند، به این توافق پایبند بمانند و آن را اجرا کنند، می توان از برجام در برابر اقدامات آمریکا حفاظت کرد.

 بانكداري ايراني - ماسیمو دالما نخست‌وزیر پیشین ایتالیا در گفت و گو با روزنامه جام جم بیان داشت: فکر می کنم اگر اروپاییها و به خصوص کشورهای اروپایی که برجام را امضا کرده اند، به این توافق پایبند بمانند و آن را اجرا کنند، می توان از برجام در برابر اقدامات آمریکا حفاظت کرد.

در ادامه این مطلب می خوانیم: ماسیمو دالما، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا و رئیس کنونی «بنیاد مطالعات مترقی اروپا» است. پس از پیروزی رومانو پرودی، در انتخابات سال 2006 میلادی، دالما به عنوان گزینه اصلی ریاست‌جمهوری ایتالیا مطرح شد، اما خود از پذیرش آن سر باز زد و همزمان به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه به فعالیت خود ادامه داد. او که سابقه عضویت در پارلمان اروپا را نیز دارد، در دو دهه گذشته نقش مهمی در سیاستگذاری‌های اتحادیه اروپایی داشته است. با نخست‌وزیر پیشین ایتالیا در خصوص سرنوشت توافق هسته‌ای، مساله فلسطین و نقش ایران در مبارزه با تروریسم گفت وگو کرده‌ایم.

** دولت آمریکا اگرچه به طور رسمی از توافق هسته ای با ایران خارج نشده است، اما در عمل آن را نقض می کند و از انجام تعهدات خود سر باز می زند. بدتر از آن، آمریکا بر خلاف متن و روح برجام، با طرح تهدیدات مکرر و ایجاد فضای رعب و عدم اطمینان، مانع سرمایه گذاری شرکت های اروپایی در ایران می شود. به نظر شما با شرایط فعلی، امکان حفظ برجام وجود دارد؟
بله! فکر می کنم اگر اروپاییها و به خصوص کشورهای اروپایی که برجام را امضا کرده اند، به این توافق پایبند بمانند و آن را اجرا کنند، می توان از برجام در برابر اقدامات آمریکا حفاظت کرد.

** اما با وجود تحریم های آمریکا و فشار این کشور به شبکه بانکی و مراودات مالی ایران، چگونه اروپا می تواند تعهدات اقتصادی خود در برجام را اجرایی کند؟
ببینید، به نظر من مساله مهم در حفظ برجام، اجرای تعهداتی است که بر همکاری های اقتصادی و مالی با ایران تاکید دارند. اروپا باید به حفاظت از نظام بانکی ایران بپردازد و برای شرکت های اروپایی که قصد سرمایه گذاری در ایران دارند، خطوط اعتباری ایجاد کند.

** منظور شما، اقداماتی مثل قرارداد اخیر در ایجاد خط اعتبار 5 میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیاست؟
دولت ایتالیا هم تدابیر خوبی در این راستا اتخاذ کرده که یک نمونه آن دخیل کردن موسسات مالی عمومی در ایجاد رابطه با ایران است.

**اما به نظر می رسد برای مقابله با اقدامات مخرب آمریکا، واکنش های جدی تری نیاز باشد. به نظر شما، اروپا برای حفظ برجام به اندازه کافی تلاش کرده است؟
فکر میکنم اروپا باید اقدامات بیشتری برای حفظ توافق هسته ای انجام دهد. به خصوص اکنون که با رویکرد خصمانه دولت ترامپ مواجه هستیم.

** ایران نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه ای ایفا می کند. اما به نظر می رسد که اروپاییها بیشتر متمایل به همکاری با متحدان منطقه ای هستند که از قضا نقش بی ثبات سازان های در غرب آسیا داشته اند. دیدگاه شما در خصوص نقش ایران در مبارزه با تروریسم چیست؟
شکی نیست که ایران نقش بزرگی در مبارزه علیه داعش و دیگر انواع تروریسم در منطقه داشته است. در مورد مساله داعش هم معتقدم اگرچه داعش همچنان به عنوان یک تهدید باقی می ماند، اما شکست آنها در عراق و سوریه اتفاق بسیار مهمی است.

*منبع: روزنامه جام جم؛ 1396،10،24 
برچسب ها: برجام ، آمریکا
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت