صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۲۳۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ - ۲۴ دی ۱۳۹۶ - 14 January 2018

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خواستار ایجاد نهاد فرا قوه‌ای، اَبَر وزارتخانه‌ای و شورایی نظیر شورای امنیت ملی، برای توسعه و پیشرفت کشور در یک بازه زمانی پنج تا 10 ساله شد.

بانكداري ايراني - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، خواستار ایجاد نهاد فرا قوه‌ای، اَبَر وزارتخانه‌ای و شورایی نظیر شورای امنیت ملی، برای توسعه و پیشرفت کشور در یک بازه زمانی پنج تا 10 ساله شد.

به گزارش  ایرنا، «غلامحسین شافعی» امروز (یکشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در محل این اتاق افزود: این نهاد فرا قوه ای باید متشکل از کارشناسان با تجربه دولت، نمایندگان بیت رهبری، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه، نمایندگان جامعه دانشگاهی و همچنین نمایندگان تولیدی صادراتی و خدماتی بخش خصوصی باشد.
وی تاکید کرد: در این نهاد باید برای توسعه کشور برنامه ریزی و تصمیم گیری شود و قوانین اقتصادی از سوی این نهاد به مجلس ارائه شود.
شافعی ادامه داد: نگاهی به تجربه موفق برخی کشورها حاکی از وجود نهادی مقتدر برای تصمیم گیری نهایی در زمینه اقتصاد کشور است که نمونه آن در چین، تایوان، سنگاپور، جمهوری کره و مالزی مشاهده می شود؛ بنابراین در ایران هم برای ایجاد تحول بنیادین و تمرکز و تحول اقتصادی باید نهادی فراقوه‌ای و ابر وزارتخانه ای ایجاد شود.
وی ادامه داد: مهمترین مشکل اقتصاد کشور، دیدگاه های جزیره ای و مقطعی است که بحران اقتصادی فعلی را به همراه داشته است؛ از این رو باید فداکارانه تصمیم گرفت و نگاه به نسل‌های آینده داشت.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: در جهان امروز که باید در لحظه تصمیم گرفت، این ساختار و روش غلط نمی تواند تصمیم‌گیری‌های صحیح را برای برون رفت از مشکلات ایجاد کند.
وی اضافه کرد: این روزها وضعیت کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی حکایت از آن دارد که در مجموع حال و روز کشورمان خیلی خوب نیست.
وی ادامه داد: ناکارآمدی های بسیار در حوزه اقتصادی، بحران را به حوزه زیست محیطی و اجتماعی نیز کشانده و امروز با سطح بالای کاهش سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی فعالان اقتصادی به تصمیم گیری ها را در جامعه به منصه ظهور رسانده است.
شافعی تصریح کرد: البته این مهم به معنای ناامیدی نیست، زیرا به یمن وجود کارشناسان فداکار و ارزشمند و فعالان اقتصادی با اراده در کشور، در شرایط نبود اراده پیشرفت و نداشتن راهبرد و دیدگاه های افق بلندمدت می توان با فراهم کردن ابزارها و امکانات مورد نیاز پیشرفت، به نقاط بهینه تری در اقتصاد اندیشه کرد.
وی تاکید کرد: در صورت انتخاب راهکارهای صحیح در یک بازه زمانی 10 تا 15 ساله می توان ایران را در ردیف 15اقتصاد برتر جهان قرار داد.
رئیس اتاق ایران یادآور شد: امروز مشکلات اقتصادی کشور می رود تا 2 بال اقتدار سیاسی و اقتدار امنیتی را دستخوش بحران و خطر کند که دلیل اصلی آن تصمیم‌گیری های ناکارآمد مبتنی بر نگاه کوتاه مدت و روزمرگی است.
وی ادامه داد: این در حالیست که به فرموده مقام معظم رهبری «با حرکت عادی نمی‌شود پیشرفت کرد و با حرکت عادی و احیانا خواب آلود و بی سبب نمی توان کارهای بزرگ انجام داد».
شافعی تصریح کرد: شرایط فعلی کشور و تلمبار شدن حجمی از مشکلات اقتصادی در گذر زمان طولانی، منجر به سربرآوردن نارضایتی‌های کنونی شده است و نمی‌توان همچنان بر اقدامات و تصمیمات گذشته پافشاری کرد.
وی تاکید کرد: برای حل بحران های ریشه ای، در وهله نخست باید واقعیت های موجود جامعه را پذیرفت و از آنها شفاف سخن گفت؛ در غیر این صورت همچنان در دام مشکلات باقی می مانیم و شرایط پیچیده تر خواهد شد.
این مقام مسئول تصریح کرد: گسترش نابرابری‌ها، فساد، فقر و بیکاری و کاهش سطح درآمد واقعی و در نهایت عقب ماندن از توسعه اقتصادی، از سالها پیش از سوی کارشناسان متعهد، متخصصان و بخش خصوصی پیش بینی شده و هشدار داده شده بود.
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت