صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۰۵۶۴۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - 19 June 2017

رشد اقتصادی در پایان ‌سال ٩٥ به ١٢,٥‌درصد رسیده است. این را جدیدترین آمار بانک مرکزی از وضع رشد اقتصادی در ‌سال گذشته نشان می‌دهد.

 روزنامه شهروند در گزارشی نوشت: رشد اقتصادی در پایان ‌سال ٩٥ به ١٢,٥‌درصد رسیده است. این را جدیدترین آمار بانک مرکزی از وضع رشد اقتصادی در ‌سال گذشته نشان می‌دهد.

در ادامه در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: طبق محاسبات اولیه و مقدماتی که در بانک مرکزی انجام شده، تولید ناخالص داخلی ایران در ‌سال گذشته و بر پایه قیمت‌های ثابت‌ سال 1390 به حدود 669‌هزار‌ میلیارد تومان رسیده است. این رقم در مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور در ‌سال 1394 که 594‌هزار ‌میلیارد تومان گزارش شده بود، تا 12.5‌درصد افزایش دارد و بیانگر رشد اقتصادی 12.5‌درصدی در ‌سال 1395 است.

اما پیشتر بانک مرکزی اعلام کرده بود که نرخ رشد اقتصادی در 9 ماهه اول‌ سال گذشته به 11.6‌درصد رسیده و میزان تولید ناخالص داخلی 499‌هزار‌ میلیارد تومان ثبت شده بود. در شرایطی که بدبینانه‌ترین نگاه‌ها رشد اقتصادی در ‌سال ٩٥ را کمی بیش از ٤‌درصد در نظر می‌گیرد و همان را هم مرهون افزایش میزان فروش نفت می‌داند، پیش از انتشار گزارش اخیر بانک مرکزی خوشبینانه‌ترین دیدگاه‌ها رشد اقتصادی‌ سال ٩٥ را کمی بیش از ٨‌درصد برآورد می‌کرد. 

**نفت در صدر
بررسی سهم فعالیت‌های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که در ‌سال گذشته ارزش افزوده در حوزه نفت حدود 9.8 درصد، صنعت 0.8، بازرگانی 0.7، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات حدود 0.7‌درصد از رشد اقتصادی بوده و نقش عمده‌ای در افزایش رشد تولید ناخالص داخلی داشته‌اند. در بین بخش‌های اقتصادی ساختمان با سهمی حدود 0.8- نقش کاهنده‌ای در تولید ناخالص داخلی برای‌ سال گذشته داشته است. در این بین این نفت است که با 9.8‌درصد بالاترین سهم رشد اقتصادی 12.6‌درصدی را ایفا می‌کند. این در حالی است که در 9 ماهه اول‌ سال 1395 نیز از رشد 11.6‌درصدی حدود 10‌درصد سهم نفت بود.

این در شرایطی است که ارزش افزوده گروه نفت در ‌سال 1395 حدود 152‌هزار‌ میلیارد تومان برآورد شده که رشد 61.6‌درصدی را داراست. در این رابطه افزایش قابل توجه نرخ رشد ارزش افزوده این گروه ناشی از رفع محدودیت‌ها و افزایش تولید و صادرات نفت خام، فرآورده‌های پالایشگاهی، میعانات، مایعات گازی و افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی بوده است. البته تا پیش از این دولت آمار تولید و صادرات میعانات گازی را در آمار تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی قید نمی‌کرد، اما از‌ سال گذشته چنین رویه‌ای را اتخاذ کرده است.

در شرایطی که در طول سال‌های تحریم، میزان تولید نفت خام ایران به کمتر از ٢‌میلیون بشکه رسیده بود، در ‌سال ٩٥ میزان تولید با افزایش یک‌میلیون و ٨٠٠‌هزار بشکه‌ای در هر روز به بیش از سه‌میلیون و ٨٠٠‌هزار بشکه رسید. میزان صادرات نفت هم در ‌سال گذشته به روزانه ٣‌میلیون بشکه رسید.

**رشد 4.2 درصدی در بخش کشاورزی
همچنین آمار نشان می‌دهد که در حوزه کشاورزی مقادیر تولید محصولات زراعی از رشدی معادل 8.2درصد، محصولات باغی 6.1 و دامی 4.6‌درصد نسبت به دوره‌های قبل برخوردار بوده است. بنابراین در ‌سال 1395 رشد ارزش افزوده گروه کشاورزی 4.2‌درصد گزارش شد.

**صنعت رشد کرد
در بخش صنعت نیز آمارها از این حکایت دارد که رشد تولید ناخالص داخلی آن با رقم 78‌هزار میلیاردی به 6.9‌درصد رسیده است. این درحالی است که رشد صنعت در پایان‌ سال 1394، حدود منفی 4.6‌درصد گزارش شده بود. شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی که حدود 70‌درصد ارزش افزوده بخش صنعت را پوشش می‌دهد نیز، در ‌سال 1395 نسبت به دوره مشابه‌ سال قبل 7.9‌درصد افزایش یافته است.

**رشد منفی ساختمان
در بخش ساختمان، ارزش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ساختمان مناطق شهری در ‌سال 1395 به قیمت‌های جاری نسبت به دوره مشابه‌ سال قبل 14.1‌درصد کاهش یافته است. با اعمال شاخص‌های قیمتی متناظر و تعدیل ارزش افزوده ساختمان‌های خصوصی به قیمت‌های جاری و همچنین با احتساب ارزش افزوده ساختمان‌های دولتی، نرخ رشد بخش ساختمان در ‌سال 1395 (به قیمت‌های ثابت‌ سال 1390) در حدود منفی 13.1‌درصد برآورد می‌شود.

**رشد اقتصادی 12.5‌درصدی واقعی است
اما این موضوع که تا چه اندازه گزارش بانک مرکزی در مورد رشد اقتصادی ١٢,٥‌درصدی‌ سال ٩٥ واقعی است، سوالی است که از حمیدرضا برادران شرکا، اقتصاددان مطرح کردیم. برادران شرکا در پاسخ به این سوال و در گفت‌وگو با «شهروند» تأکید کرد؛ زمانی که آمار رسمی در مورد موضوعی انتشار می‌یابد یا باید با دلیل و محاسبه آن را رد کنیم یا آن را بپذیریم.

او در ادامه توضیح می‌دهد: در گزارشی که بانک مرکزی در مورد رشد اقتصادی‌ سال ٩٥ منتشر کرده، وضع رشد در بخش‌های مختلف را اعلام کرده و بنابراین معنایش این است که محاسبه دقیقی در این رابطه صورت گرفته است. به گفته برادران شرکا درحالی در این گزارش رشد بخش ساختمان منفی در نظر گرفته شده که این موضوع کاملا با شرایط کشور سازگاری دارد یا در مورد نفت که رشد ٩,٨‌درصدی برای آن در نظر گرفته شده، موضوع ملموسی است، زیرا پس از برجام ایران سهم بالایی را در تولید و صادرات آن به دست آورد.

**رشد اقتصادی دو رقمی تکرار نمی‌شود
این اقتصاددان رشد اقتصادی دو رقمی پس از لغو تحریم‌ها را بی‌سابقه و عجیب نمی‌داند و می‌گوید: پس از برجام صادرات نفت از یک‌میلیون بشکه به سه‌میلیون بشکه افزایش یافت که به معنای رشد اقتصادی بالاست و این امر قابل قبولی است مگر این‌که مخالفان و منتقدان بگویند که تولید و صادرات نفت به میزانی که آمارهای رسمی نشان می‌دهد، افزایش نیافته است.

برادران شرکا معتقد است که در ‌سال ٩٦ و بعد از آن دیگر شاهد چنین رشد اقتصادی‌ای نخواهیم بود، زیرا صادرات نفت دیگر جهش چشمگیری مانند ‌سال ٩٥ نخواهد داشت و ممکن است درنهایت صادرات نفت از سه‌میلیون بشکه در ‌سال گذشته به سه‌میلیون و١٠٠‌هزار بشکه در ‌سال‌جاری برسد.

**رشد صنعت ناشی از تزریق نقدینگی است
این کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که رشد صنعت از منفی 4.6‌درصد به 6.9‌درصد رسیده، معتقد است که تزریق نقدینگی موضوعی است که موجب رشد این بخش شده است. او با اشاره به این‌که‌ سال گذشته به ١٥‌هزار واحد صنعتی از طریق اختصاص منابع بانکی کمک شد، اظهار می‌دارد: در شرایطی که تولیدات صنعتی با مشکل نقدینگی روبه‌روست، اگر این منابع به بخش صنعت تزریق شده باشد، چنین رشدی در این بخش دور از ذهن نیست. 

*منبع: روزنامه شهروند، 1396.3.29
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت