صنعت و معدن
محک
خیریه همت
کد خبر: ۱۰۴۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۹ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ - 04 June 2017

Bitsquare یک نرم افزار متن باز، با امکان جابجایی به صورت همتا به همتا است. هر فردی امکان خرید و فروش بیت‌کوین و تبدیل آن به ارز کلاسیک یا بقیه دیجی ارزها را دارد. برخلاف بیشتر صرافی‌ها، Bitsquare کاملاً نامتمرکز است. این پلتفرم توسط Manfred Karrer، در سال ۲۰۱۴ ساخته شد.

Bitsquare یک نرم افزار متن باز، با امکان جابجایی به صورت همتا به همتا است. هر فردی امکان خرید و فروش بیت‌کوین و تبدیل آن به ارز کلاسیک یا بقیه دیجی ارزها را دارد. برخلاف بیشتر صرافی‌ها، Bitsquare کاملاً نامتمرکز است. این پلتفرم توسط Manfred Karrer، در سال ۲۰۱۴ ساخته شد.

Bitsquare با امکان شخصی سازی تنظیمات، از حریم خصوصی کاربر محافظت می‌کند. هر کاربر یک گره (نود) مشترک به حساب می‌آید که کاربران این برنامه برای انجام هر تراکنش نظیر به نظیر، از طریق Tor (عامل مورد اعتماد) می‌توانند به آن‌ها اطمینان کنند.

بیت‌کوین یک سیستم پرداخت است که در برابر سانسور و لزوم اعتماد به واسطه‌ها مقاومت می‌کند؛ اما کمبود راه حل‌های مناسب، موجب شده در حال حاضر بدست آوردن بیت‌کوین تابع قوانین فوق نباشد که این موضوع سبب ایجاد حفره امنیتی قابل توجهی شده است. هدف Bitsquare پر کردن این فاصله است.

 

پروتکل داد و ستد Bitsquare
یک اپلیکیشن بر روی کامپیوتر، جهت انجام روند خرید و فروش مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از ثبت سفارش (ارائه یک پیشنهاد برای خرید یا فروش) و منتشر شدن آن، هر کس با شرایط قید شده در قرارداد، امکان تکمیل آن را خواهد داشت.

تکمیل قرارداد نیازمند فعال بودن اپلیکیشن Bitsquare برای هر دو طرف قرارداد خواهد بود. نیازی به حضور فیزیکی پشت کامپیوتر نیست، اما برای تکمیل قرارداد، اپلیکیشن باید آنلاین باشد تا در صورتی که کسی پیشنهاد ارائه شده را پذیرفت امکان اجرای قرارداد وجود داشته باشد.

 

ویژگی‌های اصلی Bitsquare
زیر ساخت تراکنش‌های همتا به همتا بدون سرور: عدم امکان بروز مشکل از جانب سیستم و عدم وجود احتمال شکسته شدن حریم خصوصی افراد، به علت نمایش تراکنش‌ها
انجام تراکنش اسکرو (escrow) با استفاده از ۲ آدرس، از بین ۳ آدرس چند امضایی**
انتقال مستقیم پول کلاسیک (و انواع دیجی ارزها) از حساب یک کاربر به حساب کاربر دیگر بدون حضور شخص سوم
امکان تبادل انواع دیجی ارزها با بیت‌کوین
عدم نیاز به انجام پروسه ثبت نام و تأیید هویت
قضاوت نامتمرکز (در صورت بروز اختلاف) به عنوان اولین فاکتور حفاظتی (داور در این سیستم یک شخص واقعی است که در صورت بروز مشکلی راه حل ارائه می‌کند)
اختصاص مبلغ مشخصی به حساب امن»، به عنوان مشوقی جهت رعایت پروتکل داد و ستد
دریافت هزینه ای بابت هر تراکنش، برای جلوگیری از ورود اسپم و سایر دسترسی‌های ناخواسته
ایجاد محدودیت خرید و فروش به میزان حداکثر ۱ بیت‌کوین، موجب کاهش ریسک انتشار موجودی می‌شود.

مجوز متن باز
تمام جزییات خرید و فروش که توسط هر دو طرف قرارداد امضاء شده، به عنوان سند هنگام بروز اختلاف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این بدان معناست که برای تولید یک آدرس پرداخت، سه کلید عمومی نیاز است (فروشنده، خریدار و داور). تراکنش باید توسط دو نفر از این سه نفر امضا شود تا سرمایه بتواند جابجا شود. در صورت بروز اختلاف و وجود تنها یک امضا (از طرف خریدار یا فروشنده) داور وارد عمل شده و قضاوت می‌کند که حق با کدام طرف است و در نهایت با امضای خود باعث اجرای یک پرداخت و حل مشکل می‌شود.

تفاوت‌های بین Bitsquare با LocalBitcoins
Bitsquare را می‌توان یک نسخه از LocalBitcoins دانست که:

مرکزی برای جمع آوری اطلاعات کاربر ندارد
سروری برای جذب تبلیغات ندارد
نیازی به اعتماد به فراهم کننده سرویس (Bitsquare) نیست
مالکیت کامل اموال با اختیار تام متعلق به کاربران است
کاربران به استفاده مداوم از یک سیستم و اعتماد به آن نیازی ندارند
Bitsquare شبیه به سایر پروژه‌های نامتمرکز مثل openBazaar و bitmarkets.io است که کارکردی مشابه را به لحاظ امنیتی ارائه می‌دهد. هرچند که مدل مارکت پروژه‌های فوق، بیشتر به Ebay شباهت دارد تا تبادلات ارزهای دیجیتالی.

 

مدل کسب‌و‌کار
Bitsquare یک شرکت (یا نهاد) نبوده و تنها یک پروژه متن باز است که برای کمک به پر کردن حفره امنیتی موجود در اکوسیستم دیجی ارزها به وجود آمده است. این برنامه یک پلتفرم انتقال ارز بر اساس قوانین اصلی بیت‌کوین است. یک طرح تشویقی منحصر بفرد، برای پشتیبانی پروژه در نظر گرفته شده است:

بخشی از هزینه تراکنش به حساب توسعه دهندگان و بخش دیگر آن برای قضاوت، (حل مشکلات احتمالی پس از انجام تراکنش) در نظر گرفته می‌شود.
هنگام بروز اختلاف، موجودی حساب امنیتیِ مربوط به کاربری که نتیجه بر علیه او بوده، به حساب مشاور حل اختلاف (در بعضی از موارد این مبلغ از حساب هر دو طرف تراکنش کم می‌شود) منتقل می‌شود.

کارمزدهای Bitsquare
هزینه ایجاد یک پیشنهاد (خرید یا فروش): ۰٫۰۰۱ BTC است که به داوران و بابت تأیید تراکنش‌ها به استخراج کنندگان تعلق می‌گیرد.

هزینه قبول یک پیشنها (خرید یا فروش): که معادل با همان میزان ایجاد است

هزینه استخراج بیت‌کوین: هر تراکنش سه بار شامل این هزینه می‌شود. سه تراکنش ۰٫۰۰۰۳ BTC که جمعاً ۰٫۰۰۰۹ BTC می‌شود.(این سه تراکنش عبارت‌اند از: انتقال از کیف پول اصلی، تراکنش اصلی، انتقال به کیف پول اصلی)

حساب امن (که ممکن است برای کارمزد داوری استفاده شود): ۰٫۱ BTC که به مشاورین حل اختلاف تعلق می‌گیرد.

همانطور که گفته شد در صورتی که اختلافی وجود نداشته باشد این میزان به فرد دادوستد کننده باز می‌گردد. در صورتی که یکی از طرفین معامله صادقانه عمل نکند، این میزان برای پرداخت کارمزد به داور داده می‌شود و داور از امضای خود برای حل مشکل استفاده می‌کند.

 

کیف پول Bitsquare
Bitsquare با تنظیم آدرس‌های متفاوت برای هر تراکنش، از حریم خصوصی افراد محافظت خواهد کرد. هیچ آدرسی برای تراکنش‌های چند مرحله ای در نظر گرفته نخواهد شد؛ بنابراین هیچ راهی برای قرار گرفتن در مسیر دستیابی به ارز و بازیابی هویت واقعی افراد، وجود ندارد. جهت جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی (بابت عدم رعایت قوانین حریم خصوصی)، کاربر نیاز به مراقبت بیشتری در مورد زمان ارسال یا دریافت و مطابقت آن با آدرس‌های ورودی و خروجی، خواهد داشت.

 

اپلیکیشن های Bitsquare
Windows 32B

Arch Linux

Windows 64B

Source Code

Debian/Ubuntu 32B

Mac .dmg

Debian/Ubuntu 64B

منبع: کوین ایران
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت
صنعت و معدن
محک
خیریه همت