کد خبر: ۱۵۷۱۰۰
تاریخ انتشار:۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۶
ضرورت گسترش بیمه کشاورزی
بانکداری ایرانی ـ در سال جاری موضوع تولید بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در شرایط فعلی مهمترین مشکل کشور رونق اقتصادی است و مهترین بخش اقتصاد بخش تولید است که کشاورزی و دامپروری یکی از بخش های اصلی تولید در کشور است .
بیمه کشاورزی بانکداری ایرانی ـ در سال های اخیر و بخصوص سال جاری موضوع تولید بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در شرایط فعلی مهمترین مشکل کشور رونق اقتصادی است و مهترین بخش اقتصاد بخش تولید است که کشاورزی و دامپروری یکی از بخش های اصلی تولید در کشور است.

به گزارش  بانکداری ایرانی ، کشاورزی و دامپروری یکی از بخش های مهم تولید کشور است ، امنیت غذایی کشور به این بخش بستگی دارد که همواره خطرات زیادی این بخش را تهدید می کند که یکی از ان مخاطرات طبیعی است سیل ، خشکسالی ، سرما زدگی ،زلزله و ... خطرات است که همواره کشاورزان را تهدید می کند .

در روز های پایانی سال 97 و نوروز سال جاری سیلاب بسیاری از شهرها و روستاهای کشور را در گیر کرد از شمال کشور تا جنوب و شرق غرب ، و بسیاری از مزارع ،باغ ها و دام های کشاورزان را از بین برد .

این جا اهمیت بیمه برای بقای تولید بخصوص بخش کشاورزی بیش ار پیش نمایان می شود و می تواند بهترین پشتیبان برای بخش تولید باشد و ایجاد فرهنگ عمومی استفاده از بیمه کشاورزی می تواند در مواقع بهرانی از ایجاد هزینه سنگین برای کشاورزان و دولت جلوی گیری کند .

براساس آمارها تنها حدود 15درصد از زمین های کشاورزان در استان گلستان بیمه بودند و این نشان می دهد که فرهنگ استفاده از بیمه دربخش تولید بخصوص کشاورزی نهادینه نشده است و این موضوع می تواند بخش کشاورزی را اسیب پذیر کند .


پیشینه بيمه کشاورزي ایران

 شورای انقلاب اسلامی در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 1358، مصوب نمود صندوق ویژه ای به نام "صندوق کمک به خسارت دیدگان محصولات کشاورزی و دامی" در بانک کشاورزی تشکیل شود. 

لایحه مربوط به تأسیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی تدوین شد و از سوی وزارت کشاورزی برای تصویب به هیئت دولت و متعاقب آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

 اساسنامه صندوق بیمه محصولات کشاورزی پس از تدوین نهائی در مورخ 5 خرداد سال 63 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و جهت اجرا به دولت ابلاغ شد. 

در سال 1387 با تصویب "قانون اصلاح قانون بیمه کشاورزی" علاوه بر محصولات کشاورزی، بیمه سایر عوامل مؤثر در تولید بخش کشاورزی شامل: اشجار، ابنیه، تأسیسات، مستحدثات، قنوات، چاههای آب کشاورزی، تأسیسات آبیاری، فعالیت ها و کلیه خدمات کشاورزی و عوامل تولید (ماشین آلات، ابزار و ادوات کشاورزی) در قبال حوادث بیمه پذیر به مأموریت های صندوق بیمه افزوده شد. به این ترتیب نام "صندوق بیمه محصولات کشاورزی" به "صندوق بیمه کشاورزی" تغییر یافت.